STARY ODNOWIONY DOM WIEJSKI

  • Home
  • STARY ODNOWIONY DOM WIEJSKI
STARY ODNOWIONY DOM WIEJSKI

Category:

Success stories

Client:

Joy Rodriguez

Date:

27, Dec 2021

Cost:

$12,145.00

Komfort pięciogwiazdkowego pokoju hotelowego w zabytkowym domu
Nawet dom powyżej 200 lat można wyremontować do stanu energooszczędnego i poprawić jakość klimatu wewnętrznego na najwyższym poziomie – bez uszczerbku dla stylu.

Po spędzeniu 16 lat za granicą rodzina ta przeprowadziła się do Askoli i kupiła farmę, która została zbudowana pod koniec XVIII wieku i kilkakrotnie rozbudowana. Rodzina zapoznała się z możliwościami i ograniczeniami związanymi z projektami remontowymi mającymi na celu poprawę efektywności energetycznej starych domów.

– Próba dostosowania starego domu do poziomu domu pasywnego nie jest uzasadniona, ponieważ jego szczelności nie da się poprawić do poziomu nowego budynku. Niski poziom energii można jednak z pewnością osiągnąć dzięki nowoczesnym materiałom izolacyjnym i energooszczędnym oknom, a także dzięki zastosowaniu wydajnego systemu odzysku ciepła i pomp ciepła. Przy nakładaniu warstw termoizolacyjnych i uszczelnianiu konstrukcji należy bezwzględnie zadbać o to, aby działania te nie pogorszyły jakości klimatu wewnętrznego. Należy również zapewnić prawidłowe umieszczenie i staranny montaż paroizolacji, podkreśla ten wiejski dżentelmen.

Stary dom miał naturalną wentylację, która nie działała. Ogrzewanie tego dwupiętrowego, bardzo pojemnego domu zimą było drogie, a ze względu na słoneczne położenie na zboczu wzgórza temperatury w pomieszczeniach osiągały latem poziom kiepskiej sauny.

Remont miał na celu poprawę efektywności energetycznej i komfortu życia, tak aby dobrze funkcjonujące funkcje zostały zachowane i wykorzystane bez uszczerbku dla stylu wnętrza.

Izolacja termiczna została poprawiona w najbardziej rozsądny i ekologiczny sposób poprzez zastosowanie izolacji celulozowej, a cała konstrukcja dachu została ocieplona poliuretanem, aby zaoszczędzić miejsce. Okna sypialni na drugim piętrze zostały wymienione na nowe, bardziej energooszczędne okna. Okna na dole były już wcześniej odnawiane.

Stała temperatura i wysoka jakość powietrza w pomieszczeniach
Z punktu widzenia komfortu mieszkania najistotniejszą zmianą było wprowadzenie systemu wentylacji mechanicznej.

– Mieszkając za granicą przyzwyczailiśmy się do sprawnie działającej wentylacji mechanicznej, która w upalne letnie dni potrafi także osuszać i chłodzić powietrze nawiewane. To było coś, w czym nie chcieliśmy iść na kompromis.

Marko Räsänen, bardzo doświadczony, ale niestety nieżyjący już projektant systemów HVAC, przyjął wyzwanie z pewnością siebie zdobytą w ponad 500 projektach domów jednorodzinnych. Ale ostatecznie wybrane rozwiązanie było projektem pilotażowym nawet dla niego.

Celem projektu wentylacji była stała temperatura wewnętrzna 22 °C i wentylacja bez przeciągów niezależnie od pory roku. Ponadto wymagana była niezależna kontrola wielu pomieszczeń. Mieszkańcy chcieli również, aby stare, ale w pełni sprawne piece kaflowe działały, aby zapewnić dodatkowe ciepło. Ponieważ montaż kanałów wentylacyjnych był nieunikniony, najrozsądniejszym sposobem dystrybucji ciepła było ogrzewanie powietrzne – co w tamtych czasach było rzadkością w domach jednorodzinnych.

Kiedy planowano remont, dorosłe już dzieci mieszkały w domu. Zużycie ciepłej wody użytkowej nie było zbyt wysokie nawet dla czteroosobowej rodziny, a teraz w gospodarstwie domowym dla dwóch osób dorosłych jest wręcz minimalne.

– Gruntowa pompa ciepła lub pompa ciepła powietrze/woda może być dobrym rozwiązaniem dla dużej rodziny. Ale dla nas byłoby to niepotrzebne, zaznacza właściciel domu.

Osobny system dla każdego skrzydła
Dom ma dwa skrzydła, a dla każdego zaprojektowano osobny system. W razie potrzeby można wybrać różne temperatury powietrza w pomieszczeniach dla skrzydła południowego i zachodniego. W jednym skrzydle powietrze jest wymieniane raz na godzinę, aw drugim – dzięki funkcji recyrkulacji powietrza – co dwie godziny. Jedna trzecia powietrza pobierana jest z zewnątrz, reszta to powietrze obiegowe.

Related Project