NOWY DOM JEDNORODZINNY

NOWY DOM JEDNORODZINNY

Category:

Solar Power

Client:

Casey Solano

Date:

12, Feb 2022

Cost:

$8145.00

Proste rozwiązanie hybrydowe
Profesjonalista wybiera dla swojego domu nieskomplikowany i wysoce niezawodny system wentylacji i ogrzewania.

Jako profesjonalista w branży budowlanej, budowniczy tego domu zna również najnowsze możliwości i doskonale rozumie, jakie cele należy uwzględnić przy budowie możliwie najbardziej energooszczędnego domu jednorodzinnego w sposób oszczędny – i jakie są cele jeszcze nie całkiem rozsądne.

– Na razie brakuje wiedzy na temat domów pasywnych, nie mówiąc już o domach zeroenergetycznych, aby były one rozsądną opcją, zwłaszcza dla samodzielnych budowniczych. Nawet profesjonalista wymaga dogłębnej wiedzy, doświadczenia i szczególnej uwagi – zaznacza.

Trwałe i ekonomiczne
Jak wielu Finów chciał sam zbudować dom dla swojej rodziny. Ale ponieważ intensywne życie zawodowe i powiększająca się rodzina wyznaczają pewne granice dostępnego czasu, decyzje dotyczące pewnych podstawowych czynników musiały zostać podjęte na początku projektu.

– Potrzeba czasu, kiedy sam budujesz dom z ojcem. Budowałem głównie latem i nie śmiem jeszcze obiecać, że będziemy mogli przeprowadzić się do naszego nowego domu przed Bożym Narodzeniem 2014. Dlatego materiały i metody budowy musiały pozwolić na długi czas budowy.

Dom murowany to rozwiązanie trwałe i bezpieczne. Izolowana konstrukcja bloczkowa tworzy ściany, które wymagają jedynie odpowiedniej nawierzchni. Płyty kanałowe stosuje się nad stropem piwnicy.

Klasa energetyczna budynku będzie B, klasa niskoenergetyczna. Konstrukcja pasywna nie była możliwa przy wybranym typie bloków EPS. Konstrukcje są zaprojektowane tak, aby były jak najbardziej szczelne i dobrze izolowane. Dach został zaizolowany poliuretanem, aby zapewnić jak najlepszą izolacyjność termiczną i szczelność oraz maksymalnie wykorzystać przestrzeń.

Jesienią 2014 roku rodzina będzie miała drugie dziecko, a także rozważali zakup kolejnego husky. Całkowita powierzchnia domu to około 300 m2 na jednym piętrze, co jest rozsądnym rozwiązaniem dla domu rodzinnego. W piwnicy znajdzie się pomieszczenie mechaniczne z dodatkowym miejscem na hobby.

Skoncentruj się na komforcie
W części wypoczynkowej znajdują się duże okna, ponieważ ilość naturalnego światła była czymś, na co rodzina nie chciała iść na kompromis. Energooszczędne okna mają powłokę przeciwmgielną, a także powłokę przeciwsłoneczną, która zapobiega przegrzewaniu się pomieszczenia latem.

– Mimo to przy projektowaniu systemu wentylacji trzeba było uwzględnić takie czy inne chłodzenie powietrza w pomieszczeniu – zauważa konstruktor.

Konstruktor rozważył rozwiązanie ogrzewania i wentylacji swojego domu we współpracy z projektantem HVAC Aki Mikkelsonem. Omówiono różne opcje pod kątem kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych, a ostateczną decyzję podjęto z naciskiem na komfort.

W rodzinie z kilkorgiem dzieci i zwierzętami głównym czynnikiem komfortu jest ogrzewanie podłogowe. Wysokie jest również zużycie ciepłej wody użytkowej. Oprócz agregatu Pegasos HP Aqua wodę w domu ogrzewa również kominek akumulacyjny z obiegiem wody. Ciepło magazynowane jest w 750-litrowym zbiorniku akumulacyjnym Akvaterm.

Wszystko inne zapewnia jedno urządzenie Enervent Pegasos HP Aqua, które obejmuje również funkcję osuszania. Urządzenie jest centralą wentylacyjną wyposażoną zarówno w mechaniczny system odzysku ciepła (obrotowy wymiennik ciepła), jak i zintegrowaną wywiewną pompę ciepła. Dzięki temu jego zdolność odzysku ciepła jest wyraźnie wyższa niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań odzysku ciepła. Nadmiar ciepła z pompy ciepła jest magazynowany w zbiorniku akumulacyjnym, skąd może być wykorzystany do ogrzewania.

Related Project