SKLEP SPOŻYWCZY

SKLEP SPOŻYWCZY

Category:

Success stories

Client:

Louise Murphy

Date:

18, Oct 2021

Cost:

$11,145.00

Pakiet „wszystko w jednym”
W tym sklepie spożywczym Enervent Pallas HP Aqua zapewnia wentylację i odzysk ciepła, a także chłodzenie i osuszanie powietrza w pomieszczeniach. Roczna sprawność odzysku ciepła wynosi ponad 90%.

Sklep jest pilotażowym projektem sieci sklepów w zakresie modernizacji drzwi do urządzeń chłodniczych.
Sklep jest pilotem sieci sklepów
projekt doposażenia drzwi chłodniczych
ekwipunek.
Ten sklep spożywczy, położony w centrum Hyvinkää, ma zaszczyt być projektem pilotażowym. Jest to pierwszy sklep sieci spożywczej Suomen Lähikauppa, w którym doposażono drzwi lodówek. W związku z tym wyremontowano również system wentylacji sklepu.

Wykazano, że modernizacja drzwi jest jednym z najskuteczniejszych sposobów wpływania na energochłonność instalacji chłodniczej w sklepie spożywczym. Szacuje się, że zmniejsza to zapotrzebowanie na energię chłodniczą do prawie jednej trzeciej pierwotnego zapotrzebowania.

Osuszanie wymaga uwagi
Ciepło magazynowane jest w 500-litrowym zbiorniku.
Ciepło magazynowane jest w 500-litrowym zbiorniku.
Jednak samo zamontowanie drzwi w istniejących urządzeniach chłodniczych w starym sklepie prowadziłoby do innych problemów, ponieważ otwarte urządzenia chłodnicze przyczyniły się do osuszania i chłodzenia powietrza w pomieszczeniach w gorące letnie dni.

W większości starych sklepów, takich jak ten zbudowany w 1979 roku, powietrze nawiewane było pobierane tylko bezpośrednio z zewnątrz i ogrzewane. Wilgoć może również dostać się do sklepu od drzwi, gdy klienci wchodzą i wychodzą oraz gdy sklep jest wentylowany.

Bez osuszania pomieszczeń warunki są złe. W gorące letnie dni na zimnych (zazwyczaj ok. +12…+13°C) drzwiach urządzeń chłodniczych kondensuje wilgoć i chowa produkty za zaparowanymi szybami. W najgorszym przypadku woda może kapać na podłogę i powodować ryzyko poślizgnięcia. Jeśli poziom wilgotności utrzymuje się na wysokim poziomie przez dłuższy czas, pogorszy to również jakość suchych produktów w sklepie.

W tym sklepie Siwa problem zwiększonego obciążenia wilgocią powietrza w pomieszczeniach, spowodowany projektem doposażenia drzwi, został rozwiązany poprzez renowację systemu wentylacji. Stara centrala nawiewna znajdowała się na terenie sklepu, a jeden stary wentylator dachowy wyciągał powietrze.

– To było całkiem normalne rozwiązanie w ówczesnych sklepach – mówi Ismo Marin, kierownik projektu w Sweco Talotekniikka Oy, firmie odpowiedzialnej za projekt renowacji HVAC.

– Musieliśmy też znaleźć bardziej energooszczędne i funkcjonalne rozwiązanie wentylacyjne – kontynuuje Jari Niskanen.

– Stary system wentylacyjny nie był w stanie zapewnić dobrych warunków w pomieszczeniach nawet przed doposażeniem drzwi do urządzeń chłodniczych we wszystkich warunkach klimatycznych.

Wszechstronne rozwiązanie w jednym pakiecie
Marin mówi, że dla tego sklepu doskonałym rozwiązaniem była jednostka Enervent Pallas HP Aqua z osuszaniem, ponieważ umożliwia odzyskanie maksymalnej ilości ciepła z powietrza wewnętrznego. Urządzenie wyposażone jest zarówno w mechaniczny system odzysku ciepła (obrotowy wymiennik ciepła), jak i zintegrowaną powietrzną pompę ciepła. Dzięki temu jego zdolność odzysku ciepła jest wyraźnie wyższa niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań odzysku ciepła.

– Czasami temperatura powietrza wywiewanego spadała poniżej zera – potwierdza dyrektor ds. projektowania Jussi Ainamo.

Większą oszczędność energii uzyskuje się dzięki możliwości uruchomienia wentylacji w trybie pełnej recyrkulacji w nocy. Ponieważ system kontroli CO2 jest zawarty w systemie wentylacji, ilość świeżego powietrza jest zawsze kontrolowana zgodnie z zapotrzebowaniem, aby zmaksymalizować oszczędności energii.

Odzyskane ciepło jest magazynowane w 500-litrowym zbiorniku. Stamtąd energia jest wykorzystywana do ogrzewania powietrza nawiewanego.

W najgorętsze dni lata pompa ciepła przeprowadza niezbędne osuszanie powietrza nawiewanego, schładzając je do +12…+14°C. Następnie osuszone powietrze jest podgrzewane za pomocą nagrzewnicy końcowej do przyjemnej temperatury +18…+20 °C przy wykorzystaniu ciepła kondensacji zgromadzonego w zbiorniku.

Nowy system wentylacyjny wymagał zainstalowania kilku nowych kanałów. Istniejące kanały wylotowe pozostawiono sprawne, ale poprowadzono je przez pompę ciepła z powietrzem wywiewanym do jednostki Pallas HP Aqua. Ważne było posiadanie systemu wentylacji zapewniającego stałe warunki dla całej powierzchni sklepu. Co więcej, system musiał być jak najcichszy – wymaganie to musiało być wzięte pod uwagę przy doborze kanałów.

Related Project