BUDOWNICTWO PRZEMYSŁOWE I LOKAL BIUROWY

  • Home
  • BUDOWNICTWO PRZEMYSŁOWE I LOKAL BIUROWY
BUDOWNICTWO PRZEMYSŁOWE I LOKAL BIUROWY

Category:

Success stories

Client:

Ethel Romer

Date:

29, Sep 2021

Cost:

$2369.00

Idealne wewnętrzne warunki środowiskowe dla zakładu produkcyjnego
Wentylacja, ogrzewanie i chłodzenie różnych przestrzeni są obsługiwane w opłacalny i wygodny sposób za pomocą dedykowanych jednostek.

Metallityöliike Tom Nyberg Ky, firma zajmująca się inżynierią mechaniczną z siedzibą w Porvoo, zainwestowała w nowoczesny budynek produkcyjny we właściwym czasie, w środku recesji. Palarnia kawy Robert Paulig Oy działała jako najemca w starej hali firmy i potrzebowała więcej miejsca.

– Chcieli włączyć do ich użytku nasz warsztat. Okres recesji to mniejszy popyt w branży inżynieryjnej, więc przyszedł czas na pełnienie roli dewelopera. Kiedy rozpocznie się wzrost, zabraknie miejsca również tutaj, w Porvoo, mówi Anders Nyberg.

Elastyczne możliwości
Aqua w przestronnej i jasnej sali.
Aqua w przestronnej i jasnej sali.
Gdy firma poszukuje obiektów produkcyjnych i biurowych, kluczowe znaczenie mają lokalizacja, dobre warunki wewnętrzne i możliwość modyfikacji. Środowisko operacyjne szybko się zmienia, a pomieszczenia muszą być w stanie jak najłatwiej sprostać zmieniającym się potrzebom. Oprócz rozwiązań konstrukcyjnych umożliwiających podział i rozbudowę pomieszczeń, w systemach inżynierii usług budowlanych należy również uwzględnić możliwość modyfikacji.

Właśnie taki nowoczesny, modyfikowalny budynek produkcyjny został opracowany przez Metallityöliike Tom Nyberg Ky w Tolkkinen w 2013 roku. Firma przeniosła swoją działalność produkcyjną do nowego budynku na początku 2014 roku. Teraz firma może wynająć dużą halę, jako jeden podmiot lub dogodnie podzielony na dwie oddzielne przestrzenie oraz nowoczesną, wypełnioną światłem przestrzeń biurową na dwóch kondygnacjach.

Założona w 1964 roku i zarządzana przez Andersa Nyberga, Metallityöliike Tom Nyberg Ky jest firmą rodzinną już w drugim pokoleniu. Będąc typowymi przedsiębiorcami stylu życia, jego rodzice nie są jeszcze w pełni na emeryturze. A środowisko, w którym można kontynuować, nie mogło być lepsze: wszystko w nowym warsztacie jest zaprojektowane tak, aby działać idealnie, a warunki są doskonałe.

Działka firmy i jej budynki produkcyjne znajdują się tuż nad Zatoką Fińską w Tolkkinen, Porvoo. Widok na morze z okien biurowych od strony brzegu nowego budynku produkcyjnego to coś, co w budynku mieszkalnym kosztowałoby rękę i nogę.

Metallityöliike Tom Nyberg Ky nabył budynek przemysłowy, wybudowany w 1971 roku, wraz z działką dziesięć lat temu. Budynek jest podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej. Ogrzewanie miejskie było jedną z opcji rozważanych dla nowego budynku produkcyjnego.

– Byłaby to najtańsza opcja pod względem kosztów inwestycji, ale jej koszty operacyjne były nieco nieprzewidywalne – zaznacza Nyberg.

Rozważano również system ogrzewania ze źródła gruntowego, ale wiercenie studni energetycznych jest dość drogim i – w obszarze o wysokiej zawartości radonu – ryzykownym rozwiązaniem. Rury kolektora mogły być również ułożone na dnie morza, ale Nyberg uważał, że nie jest to bezpieczna opcja ze względu na duży ruch statków.

Chłodzenie to ważna funkcja
Firma Nyberg potrzebowała funkcjonalnego, kontrolowanego na żądanie rozwiązania wentylacyjnego, które umożliwiłoby zarówno chłodzenie, jak i osuszanie powietrza w pomieszczeniach.

– Dziś powietrzne pompy ciepła wykorzystywane są również do ogrzewania nowoczesnych, energooszczędnych budynków produkcyjnych. Zapewniają ciepło w sezonie grzewczym, aw razie potrzeby chłodzą powietrze w pomieszczeniach latem. Ale ponieważ praca wykonywana w warsztacie mechanicznym generuje również dużo ciepła odpadowego w zimie, potrzebowaliśmy bardziej wszechstronnego rozwiązania niż tylko powietrzne pompy ciepła, wyjaśnia Nyberg.

Wiosną 2014 r. chłodzenie było wymagane, gdy temperatura zewnętrzna wynosiła zaledwie +8 °C.

Rozwiązanie zaprojektowane przez projektanta HVAC Jörgena Holma zapewnia wszystkim przestrzeniom optymalne warunki w najbardziej elastyczny, energooszczędny i opłacalny sposób. Zakłady produkcyjne można podzielić na trzy sekcje. Każda sekcja powinna mieć dedykowany system wentylacji, ogrzewania i chłodzenia, ponieważ potrzeby mogą się bardzo różnić w zależności od charakteru operacji. Różne są również potrzeby w zapleczu biurowo-socjalnym o powierzchni ok. 250 m2. Stosowany jest również inny system dystrybucji ciepła. W zakładach produkcyjnych jako system rozprowadzania ciepła wykorzystywane jest ogrzewanie powietrzne, natomiast w pomieszczeniach biurowych i socjalnych dla komfortu stosowane jest wodne ogrzewanie podłogowe. W pomieszczeniach socjalnych znajduje się również łazienka z prysznicem dla personelu. Zapotrzebowanie na ciepłą wodę użytkową w zakładach produkcyjnych jest niewielkie.

Related Project