NOWA CHŁODNICA SVEA ENERVENT ZEHNDER WYBRANA DO KONKURSU HIGHLIGHTS NA TARGACH FINNBUILD

  • Home
  • NOWA CHŁODNICA SVEA ENERVENT ZEHNDER WYBRANA DO KONKURSU HIGHLIGHTS NA TARGACH FINNBUILD
Image


W tym roku kapituła konkursu Highlights na targach FinnBuild wybrała dziewięciu kandydatów do walki o nagrodę za najciekawszą innowację targów. Enervent Svea eAir E Cooler wchodzi w skład grupy. Jednostka wentylacyjna zaprojektowana i wyprodukowana w Finlandii, która może mieć zintegrowane chłodzenie kompresorowe, odnawia chłodzenie domów.

Po czteroletniej przerwie Finnbuild, miejsce spotkań operatorów branży budowlanej, odbędzie się w październiku w Helsinkach Messukeskus. W konkursie Highlights poszukiwany jest najciekawszy produkt, system i usługa targów. Enervent Svea eAir E Cooler jest jednym z dziewięciu wybranych.

Zmiana wymagań życiowych spowodowała w ostatnich latach wzrost zainteresowania różnymi opcjami chłodzenia. Do tej pory dla gospodarstw domowych dostępnych było tylko kilka opcji. Oprócz powietrznych pomp ciepła, tradycyjne modele hybrydowe, które były wcześniej na rynku, były przeznaczone przede wszystkim do lokali handlowych i biurowych lub restauracji. Rozwiązaniem tej sytuacji jest jednostka Cooler opracowana przez Enervent Zehnder do zintegrowania z centralą wentylacyjną Svea.

Jednostka chłodnicza Svea spełnia potrzeby klientów

Dzięki zaawansowanej technologii wentylatorów Svea odpowiada urządzeniom o większych rozmiarach, ale zajmuje stosunkowo mało miejsca. Pomimo niewielkich rozmiarów centrala wentylacyjna posiada zarówno obrotowy wymiennik ciepła, nagrzewnicę końcową o mocy 800 W, jak i energooszczędne wentylatory prądu stałego. Enervent Svea został zaprojektowany w taki sposób, aby osobny moduł można było umieścić na górze centrali wentylacyjnej. Moduł może zawierać agregat sprężarkowy lub np. wodne wężownice grzewczo-chłodzące.

– Zwłaszcza w przypadku produkcji nowych obudów przez długi czas istniała wyraźna potrzeba urządzenia, które mogłoby zintegrować chłodzenie sprężarkowe. Svea można montować na ścianie lub suficie. Połączenie Svea Cooler nie wymaga większej przestrzeni, a jedynie zwiększa wysokość urządzenia. Konstrukcja działa jak klocki Lego, a Cooler można doposażyć w zakupione wcześniej urządzenia Svea – podsumowuje Ronni Laaksonen, odpowiedzialny za sprzedaż w Enervent Zehnder.

Zaletą Svea Cooler jest to, że chłodzenie jest osiągane bez przeciągów. Chłodzenie jest równomiernie rozprowadzane we wszystkich pomieszczeniach z zaworem powietrza nawiewanego. Jest to wyraźna poprawa w porównaniu na przykład z tradycyjną powietrzną pompą ciepła, która chłodzi tylko pomieszczenie, w którym znajduje się jednostka wewnętrzna. Svea Cooler nie wymaga również oddzielnej jednostki zewnętrznej.

Odpowiedzialność zaangażowana w prace rozwojowe

Cały rozwój produktów Enervent Zehnder odbywa się w biurach firmy w Porvoo w Finlandii. W tej samej siedzibie znajduje się również laboratorium klimatyczne, które prowadzi ciągłe badania.

– W naszych działaniach chcemy również brać pod uwagę wpływ firmy i naszych produktów na środowisko. W Svea Cooler zastosowano czynnik chłodniczy nowej generacji R32. Ma mniejsze obciążenie środowiska i mniejszy wpływ na klimat niż starsze czynniki chłodnicze, potwierdza Laaksonen.

Dostawy modułu Cooler rozpoczną się jesienią tego roku. Globalny niedobór surowców wpłynął m.in. na dostawy wężownic parownika, co spowolniło harmonogram produkcji.